ZAPOJENÉ ORGANIZACE

V rámci projektu byla provedena analýza stávajících databází vhodných pro zapojení do společné databáze škodlivých invazních organismů. Týkalo se to dvou nejvýznamnějších institucí zabývající se invazními organismy, jmenovitě ÚKZUZ (Ing. Jakub Beránek, Ph.D.) a AOPK ČR (RNDr. Karel Chobot, Ph.D.) a také dvou veřejných aktivit, platformy NAJDIJE.CZ (RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D.) a Biolib.cz (Ing. Ondřej Zicha).

Struktura dat

Vytvořená „centrální“ databáze nepůvodních ŠO je dennodenně aktualizována na základě sdílených dat jednotlivých institucí a také veřejných aktivit. Na základě analýzy byla stanovena jasně definovaná struktura databáze, aby byl umožněn snadný import, ale i export do spolupracujících databází.

Veškerá získaná data jsou dvojího charakteru, a podle toho se k nim muselo také přistupovat. Jednotlivé georeferencované údaje o výskytu nepůvodního ŠO včetně jeho identifikace jsou buď potvrzené ÚKZÚZ, nebo specialistou, tzv. verifikována data (např. databáze instituce ÚKZUZ, nebo platforma NAJDIJE.CZ), nebo v druhém případě data nemusí být potvrzovaná specialistou, tzv. neverifikovaná data (např. databáze NDOP od AOPK ČR, nebo databáze veřejné aktivity BioLib). Nicméně i tyto data jsou v rámci každé samostatné databáze označená stupněm validity, tedy potvrzení.

ÚKZUZ

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský spravuje svou vlastní databázi, tzv. Rostlinolékařský portál, jehož hlavním cílem je informovat o škodlivých organismech rostlin a možnostech ochrany proti nim, dále schraňuje aktuální informace o výskytu škodlivých organismů, o jejich rezistenci vůči účinným látkám přípravků na ochranu rostlin, a také data o povolených přípravcích na ochranu rostlin a pomocných prostředcích na ochranu rostlin. Jednotlivé druhy mají na portálu své webové stránky, kde jsou veřejně prezentovány data z databáze v podobě map rozšíření druhů v Česku.

V rámci „invazních organismů“ se Rostlinolékařský portál zabývá primárně monitoringem nepůvodních ŠO, které řadíme jak mezi nepůvodní, invazní tak i karanténní druhy. Tento monitoring je prováděn vzhledem k nutnosti naplnění legislativy (nařízení EU 2016/2031).

AOPK ČR

Nálezová databáze ochrany přírody (NDOP) je spravována Agenturou ochrany přírody a krajiny České Republiky. Tato databáze nemá žádné taxonomické omezení a sbírá data o všech druzích živočichů, rostlin a hub; s primárním zaměřením na ochranu přírody, takže se zabývá primárně ohroženými druhy. Data o nálezech druhů jsou získávána jak pozorováním jedinců ve volné přírodě, ale i ze sbírek a herbářů nebo z publikovaných nebo i dokonce nepublikovaných záznamů o výskytu druhu na území České republiky. Databáze nyní má více jak 20 miliónů záznamů. Jednotlivé druhy mají své webové stránky, kde jsou veřejně prezentovány data z databáze v podobě síťových map rozšíření druhů v Česku. Webovou stránku má každý z 35 600 druhů se záznamem v nálezové databázi.

Vzhledem k nutnosti naplnění legislativy (nařízení EU 1143/2014 o invazních druzích) se AOPK ČR věnuje také monitoringu i invazních organismů, zejména se zaměřením na invazní druhy s významným dopadem na EU.

Problematika nepůvodních ŠO je velmi rozsáhlá a vytvořená společná databáze bude proto udržována pomocí společné pracovní skupiny zástupců institucí, které spravují spolupracující databáze.

NAJDIJE.CZ

V rámci projektu INTER-COST byl původně naplánován monitoring pouze dvou invazních druhů hmyzu, slunéčka východního (Harmonia axyridis (Pallas)) a zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis Walker). Během krátké doby se ukázalo, že platforma NAJDIJE.CZ má mnohem větší potenciál než monitoring pouze dvou výše popsaných druhů, a tak došlo k rozšíření pátracích akcí o další invazní druhy bezobratlých živočichů. Momentálně má platforma již 11 pátracích akcí, a každá z nich je samostatnou databázi o výskytu a biologii sledovaného invazního bezobratlého.

Platforma NAJDIJE.CZ si klade za cíl zapojit všechny se zájmem o vědu a přírodu do sledování průběhu invazí vybraných druhů bezobratlých v České republice. Vize této platformy je vytvoření silné sítě agregující veřejnost s vědeckými a dalšími institucemi či spolky, které invazní druhy bezobratlých monitorují. Nápad o spolupráci včetně sdílení dat mezi jednotlivými databázemi byl aplikován i pro centrální databázi nepůvodních ŠO.

BIOLIB.CZ

BioLib.cz je primárně mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů. Tento server neposkytuje pouze taxonomický systém, ale nabízí i bohatou galerii fotografií, a také ve spolupráci s Národním muzeem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Českou herpetologickou společností, Muzeem přírody Český ráj a Českou vědeckou společností pro mykologii z.s. mapuje savce, obojživelníky, plazy, a vybrané druhy ryb, bezobratlých živočichů a ohrožených druhů hub.

Tento nekomerční vzdělávací projekt je určený jak odborníkům, tak i široké veřejnosti, čímž plně splňuje požadavky pro tzv. občanskou vědu.