O PROJEKTU

Nepůvodní (invazní a zejména karanténní) škodlivé organismy představují obrovské riziko nejen pro zemědělství a lesnictví, ale i obrovskou zátěž i pro krajinu a jejich škody mají často i významné socio-ekonomické dopady. V celosvětovém měřítku v posledních letech množství těchto nepůvodních organismů stále stoupá.

Výběr druhů

Počet nepůvodních organismů vyskytujících se také v České republice se každým rokem zvyšuje, a v dnešní době dosahuje několika set, a je tedy již téměř nemožné, aby se všechny tyto nepůvodní škodlivé organismy detailně monitorovaly.

Škody, které způsobují nepůvodní druhy, se samozřejmě mezi jednotlivými druhy výrazně liší, a proto je důležité vést věcné diskuze o závažnosti a také rozsahu způsobených škod.

Koordinace monitoringu

V rámci České republiky je nejdříve nutné zajistit sdílení již existujících, ale i v budoucnosti získaných dat z monitoringu nepůvodních škodlivých organismů, ať již zjištěných na základě výzkumných (koordináty a mapy výskytu nepůvodních organismů, apod.) nebo veřejných aktivit.

Sjednocení dat v jednotné databázi výrazně pomůže k efektivnímu a účinnému řešení u jednotlivých problematik invazních (respektive nepůvodních) škodlivých organismů. Aktuálnost řešení spočívá ve spolupráci, a především v integritě jednotlivých institucí.

Řešení nalezeno = INVAHUB

V roce 2022 byl založen projekt INVAHUB – „centrální“ databáze nepůvodních škodlivých organismů na základě sdílených georeferencovaných dat. V rámci projektu byla provedena analýza stávajících databází vhodných pro zapojení do společné databáze škodlivých invazních organismů. Vytvořená „centrální“ databáze nepůvodních organismů je dennodenně aktualizována na základě sdílených dat jednotlivých institucí a také veřejných aktivit.

Problematika nepůvodních ŠO je velmi rozsáhlá a vytvořená společná databáze bude proto udržována pomocí společné pracovní skupiny zástupců institucí, které spravují spolupracující databáze.